Náš příběh

 

 

Na včelínku

 

Včelínek se nachází v obci Horní Bečva na jejím horním konci.

Dříve se zde nacházela zemědělská usedlost s číslem popisným 361.V poválečném období se stavení rozpadla a kámen byl použit na výstavbu rodinných domů v centru obce .

V roce 2000 se začala psát nová kapitola včelínku,kdy na místě bývalé usedlosti byla vystavěna roubenka.Jedná se o hospodářskou budovu - včelín.

Přišli jsme na toto místo v roce 2013 a začali jsme s obnovou hospodaření v této lokalitě.

Pozemek má aktuálně rozlohu 6500 m2.

 

Hospodaření

Nacházíme se ve II. zóně CHKO Beskydy.Tomu jsme přizpůsobili naše hospodaření a péči o krajinu.O půdu se staráme bez mechanizace a louky sečeme kosou.

Záhonky jsme založili podle permakulturních principů - mulčujeme.V prvním roce  využijeme posečenou trávu anaklademe ji na lepenkové papíry položené na místě budoucích záhonků.Na jaře zasadíme brambory do částečně rozložené trávy a v průběhu roku občas přihodíme trávu, která nám odpadne od kosy.No a na podzim máme krásné žluté čisté brambory.

Potom záhonek poryjeme (drn se již rozpadl) , přihnojíme kompostem a nasadíme něco méně náročného nebo i ne (žito,černá ředkev,kedluben,růžičková kapusta...).

Další rok uděláme terásky nebo i vyvýšené záhonky.Přihodíme další kompost a tím zvýšíme vrstvu úrodné půdy.A sadíme zelí, rajčata, jahody.....

Příklad výsadby brambor.

Příklad terásek s lesním žitem, bramborami a česnekem.

Zahrádka v rozpuku.

Máme rádi pestrost luk a staráme se o včelky

Pokud máme někde trochu rozhrabané hlíny nebo se objeví holé místo po padlém smrku, snažíme se toto místo osadit bylinkami lahodnými pro oko i včelky.

Dříve jsme koupili pár balíčků semínkového mixu květných luk z "Planty naturalis",ale pak jsme chodili po loukách a sbírali dozrávající semínka těch květin, které se nám líbily.A přidali jsme svazenku a pohanku a diviznu a sléz a mák a měsíček a lichořeřišnici....

Příklad osázeného náspu v prvním roce.

Pohanka, máček a dýně i pro včelky.Příklad teras.

Spokojení strávníci na slunečnici mezi zelím a kapustou.

 

Sklizeň

V nadmořské výšce cca 700 m.n.m. je všechno časově posunuto o 3 týdny.Sázíme později a sklízíme později.Období hojnosti, kdy zahrada dává je od poloviny srpna pro zeleninu a konec října pro hrušky a jablka.

Mnoho druhů zeleniny se dá vylovit i pod 20 cm silnou vrstvou sněhu (mrkev,černá ředkev,růžičková kapusta)

 

Přebytky ze zahrádky

 

O to co nespotřebujeme se s Vámi s radostí podělíme v našich výrobcích.

 

Sklizeň dýní zelených a oranžových Hókkaidó ve druhém roce hospodaření.

 

 

Poprvé na farmářském trhu v létě před dvěma lety :-)))))))))))))))))))))